Hauswaldská kaple


David Jaroš - 28. 5. 2013

Pokud se budete procházet nebo projíždět při Vchynicko-Tetovském kanálu, určitě vás zaujme odbočka vlevo (ve směru proudu) k tzv. Hauswladské kapli. Jedná se o nedávno oživené poutní místo, které bylo v letech minulých hojně navštěvováno poutníky i z dalekých koutů Evropy. Nacházela se zde kaple, která stála v blízkosti pramene, jenž má prý blahodárné účinky na naše zdraví a především na oči. Toto mystické místo dávalo lidem sílu a světlo do života v tehdejších tvrdých šumavských podmínkách. Hledali zde uzdravení, zázrak a pomoc. Víra v Boha jim přinášela šťastnější život v jinak obtížných podmínkách, kde museli zápasit s přírodními živly.

Historie

Nejprve ale od začátku. K tomuto místu se váže mnoho legend. Jedna z nich vypráví o dvou ženách, selkách, které do místních lesů vyrazily sbírat dřevo do kamen. Překvapil je zde však medvěd. Ženám nezbylo nic jiného, než se pomodlit k Panence Marii. Medvěd nato odtáhl, a nechal vyděšené ženy na pokoji. Ty zde jako poděkování pověsily obrázek Panny Marie. Mimo to sem přicházeli i lidé za účelem uzdravení se z místního pramene. Byli to lidé, kteří špatně viděli i kteří byli ochrnutí a věřili v uzdravení.

Díky těmto událostem zde nedaleká obec Srní vystavěla v roce 1820 dřevěnou kapli. Od té doby se zde konaly mše. Proud poutníků však neustále sílil, a tak byla v blízkosti postavena v r. 1860 další větší kaple. Měla ale špatnou pevnost, a proto byla v r. 1902 celá přestavěna.

V roce 1957 však v okolí vznikal vojenský prostor a kaple byla podminována a odstřelena. Je zajímavé, že při tomto činu, který srovnal kapli se zemí, se podařilo zachránit sošku Panny Marie Lurdské. Ta je až dodnes uchována v srnském kostele. Jinak zde zbyly jen ruiny, které zarůstaly lesem a ležely v zapomnění.

Současnost

Po téměř padesáti letech se však díky nadšencům z občanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy společně se Správou NP a CHKO a Šumava podařila uskutečnit revitalizace tohoto mystického území. Bývalé kaple zde nyní připomínají nově přiznané základy. Voda z pramene je zde přivedena pomocí ručně tesaných vantroků. Voda dopadá na skleněný kámen.


Copyright © 2012 - 2015, Výhledy.net