Juránkova chata


David Jaroš - 31. 7. 2012

Tentokrát se s Výhledy.net vypravíme na místo zaniklé vyhledávané turistické chaty. Jak jistě víte, nedaleko vrcholu Svarohu (1333 m) a jezerní stěny Černého jezera u hranice s Německem kdysi stávala tzv. Juránkova chata. Někdejší slávu této oblíbené chaty zde dnes však připomínají pouze ruiny a pamětní informační tabule.

Historie

Chata sloužila k odpočinku lyžařů a turistů. Ležela v nadmořské výšce 1330 m a byla tak nevýše položeným „hotelem“ v zemi. Byla přístupná po tzv. Arnově stezce vedoucí od hory Špičák nad jezerní stěnu Černého jezera a nacházela se na důležité křižovatce turistických tras. V okolí se na svahu dokonce konaly lyžařské závody – 1. velká sjezdová cena Šumavy (1935). Tato celá oblast je dnes chráněna, a je tak pro turisty uzavřena.

Historie chaty ale nebyla vždy růžová a chata prošla několika obnovami. Historie se datuje od roku 1922, kdy byla postavena dřevěná chata. Tu nechal postavit průkopník šumavského lyžování Arna Juránek, který se angažoval v čele plzeňského Ski klubu. Po něm byla také pojmenována. V přízemí této chaty byla místnost o rozměrech 4 x 5 m a v podkroví se nacházely palandy pro 10 osob. Chata zde vydržela však jen 9 let. 22. prosince 1931 celá shořela.

Díky lásce turistů a členů Ski klubu Norberta Langa a projektanta a stavitele chaty ing. O. Prokopa byla nová chata otevřena jen 10 měsíců od vyhoření 28. října 1932. Tentokrát to byla důmyslně postavená třípatrová dřevěná budova se zděným základem. Přízemí sloužilo jako úschovna lyží, kuchyně a byla zde také ústřední horkovzdušná pec. V 1. patře byla velká restaurační místnost. Ve 2. patře byla noclehárna se 40 lůžky a poslední patro sloužilo jako zázemí pro nájemce chaty. Schodiště bylo vnější a umístěné v zadní části chaty. Chata však byla za 2. světové války používána německou armádou a v roce 1945 byla vyhozena do povětří. Stála tedy jen 13 let.

Norbert Lang to však nevzdal a jeho zásluhou byla po válce postavena již třetí chata. Byla otevřena 23. prosince 1945. Projektantem byl opět ing. Prokop a Dr. Neckář. Tentokrát to byla jen nízká patrová budova. Chata ale neměla štěstí ani potřetí. Za necelé tři roky byla nástupem komunismu celá oblast na několik desítek let uzavřena a chata byla využívána jednotkou Pohraniční stráže a postupem času chátrala.

Přístup

I když jsou už naštěstí hranice otevřeny, místo, kde stávala chata, není údajně z české strany žádnou cestou přístupné. Cesta, kde kdysi vedla Arnova stezka, vede skrz Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero. Pokud se dostanete do sedla mezi Černým a Čertovým jezerem, odkud tato cesta vede, najdete zde cedule, které vstup přísně zakazují pod výhružkou vysokých pokut. Pokud sem ale mimochodem jen nahlédnete, můžete si všimnout stop od těžké techniky či teréních aut, které mají paradoxně asi na rozdíl od turistů vjezd povolen a neruší přírodu a chráněné druhy zvířat (především tetřeva) zřejmě tak, jako turisté. K chatě vede ale i několik dalších cest z české strany, které NPR Černé a Čertovo jezero neprochází. Jedna z cest vede například od rozcestí na Statečku a na tuto cestu se napojuje další cesta vedoucí od asfaltky mezi Černým jezerem a Bílou strží. Pokud se sem podíváte, určitě vás překvapí kvalita cesty. Necelé ¾ délky této cesty od Statečku na Juránkovu chatu je zde velmi kvalitní asfaltová cesta. Na ní navazuje neméně kvalitní štěrková cesta s příčnými korýtky. Vzhledem k tomu, že okolní značené cesty jsou většinou s daleko horším povrchem, je to až zarážející, kde se plýtvá penězi. Cesta totiž slouží jen jako svážnice dřeva, popřípadě jako příjezdová cesta k posedům. Pokud byste se vydali touto cestou, v horních částech musíte ze štěrkové cesty odbočit. Posledních pár set metrů nevede k chatě dokonce žádná cesta z tohoto směru. I když zde zřejmě nenarazíte na žádné cedule zakazující vstup a neprochází tato cesta NPR Černé a Čertovo jezero, není nejspíš oficiálně povolená, protože prochází zvláště chráněnou částí přírody, která chrání již zmiňované tetřevy. Nejlepší je použít turistickou trasu LO5 vedoucí od německého Scheibenu, kde se sice tetřev také nachází, ale cesta je normálně přístupná.


Copyright © 2012 - 2015, Výhledy.net