Tajemství statku Pohádka


David Jaroš - 22. 6. 2014

Šumava kromě obrovského přírodního bohatství ukrývá také nespočet tajuplných míst, které dokážou lákat stovky návštěvníků z celé republiky. Jedním z těch nejznámějších se může „pyšnit“ statek Pohádka stojící na katastru městyse Čachrov. Dnes osamělé stavení z počátku 19. století bylo původně jedním se tří statků tvořící malou osadu na malebné šumavské louce s krásným výhledem do krajiny. Toto místo je dnes přitahováno především lidmi, jež se zajímají o tajemno a paranormální jevy. Nehezkou pověst si místo a stavení získalo velice pohnutou historií, která se zde v dobách nedávných odehrála. Do povědomí se dostala především pobytem sériového vraha Ivana Roubala, který zde měl své trestné činy konat. Nicméně to byla pouze část z černé minulosti tohoto místa. Lidem se zde prý nežilo moc dobře a žádný z posledních majitelů tu nevydržel dlouho. Jak to ale bylo doopravdy?

Historie

Nejprve ale od začátku. Historie Pohádky (tehdy Christlhof) se datuje již od 16. století, kdy se tady usadila německá rodina Pangerlových. Ta zde po několik generací hospodařila a postavila celkem tři objekty. Během této doby se zde žádné významné události neodehrály, tedy alespoň se takové informace nedochovaly. Rodina zde trávila poklidný život v i tak drsných podmínkách šumavské přírody.

V souvislosti s Pohádkou se rozšířila pověst, která se pravděpodobně dostala do povědomí lidí po onom Roubalovým proslavení celého místa. Místní ji už ale neznají a je tak otázkou, na kolik je věrohodná. Vypráví o stařence, jež zde sama léta pobývala ve stavení v blízkosti dnešního statku Pohádka a místními byla vnímána jako čarodějnice pro svoji tajuplnost, podivínskost a ošklivý vzhled. Byla jí přisuzována nadpřirozená moc. Proto když v nedaleké obci Strážov roku 1828 vypukl velký požár, lidé měli za to, že byla jejím viníkem. Rozhodli se tedy vybít zlost na bezbranné stařence a na místě ji ukamenovali. Stařenka v blízkosti svého obydlí ve velkých bolestech zemřela a následně svými vlastnostmi měla celé místo proklít. Od těch dob se prý dějí na Pohádce podivné věci.

Po druhé světové válce byla německá rodina Pangerlových odsunuta a statek tak osiřel. V té době, kdy docházelo k počešťování německých názvů v pohraničí, se dostává na dnešní pojmenování – Pohádka. Statek však nezůstal navždy osamocen. Další majitelé ale Pohádku nevlastnili dlouho a často se střídali. Mluví se o manželích, kteří zde tragicky zahynuli. Žena se zbláznila a muž se poté rozhodl spáchat sebevraždu oběšením. Jedna z dalších majitelek zase prý na Pohádce nemohla klidně spát, pronásledovaly ji zde zlé předtuchy a vidiny, a tak nakonec musela statek raději opustit.

Další léta zůstává Pohádka opět opuštěna. Až v roce 1991 se sem stěhuje tehdy ještě neznámý a bezúhonný Ivan Roubal. Statek ale nikdy nevlastnil, měl ho údajně pouze pronajatý. Chtěl zde chovat jeleny, na které však nedostal příslušná povolení, a tak na pohádce choval alespoň vietnamská prasata. Působil prý nenápadně a slušně. O to více je zarážející jeho další počínání. Právě během pobytu na Pohádce začal se svojí vražednou činností. I přímo ve svém statku se měl zbavit svých dvou známých a následně využívat jejich majetek. Tato vražda mu však nebyla prokázána a těla pohřešovaných nebyla nikdy nalezena. Vraždil však i v jiných koutech Česka. Na konci března roku 1994 je Roubal zatčen a až v roce 2000 byl odsouzen na doživotí za pět dokázaných vražd. A co se dělo v té době s Pohádkou? Ta už zůstala navždy opuštěna. Po odchodu Roubala zůstávají prasata i další zvířata uzavřena v chlévě a umírají hlady. Rozkládající se těla a kosti zvířat ještě nějakou dobu poté strašily kolemjdoucí, kteří se neodvažovali stavení přiblížit. V současnosti zde však už žádné zvířecí ostatky nenaleznete.

Současnost

Stavení chátrá dodnes. V roce 2010 bylo dokonce zapáleno, oheň však byl včas uhašen, a tak nezpůsobil větší škody. Na první pohled rozpadlé šumavské stavení nepůsobí hrozněji než jiné, ovšem z jeho historie až mrazí v zádech. Proto jsou častou návštěvou Pohádky party zvědavců, kteří chtějí okusit údajné prokletí a strávit tady noc. Podle některých jsou zde slyšet tajuplné kroky či naříkající hlasy. Dokonce zde zaznamenali i nevysvětlitelné selhávání moderní techniky jako jsou kamery a jiné přístroje. Souvisí to nějak s historií tohoto místa?

Zobrazeno: 31194 x

Copyright © 2012 - 2015, Výhledy.net